Proč se musí Bachovy esence míchat na míru?

18.06.2023

Proč vám nenamíchám to stejné co "sousedce" aneb pocity musí být Vaše

V předchozích dílech se zmiňuji o tom, jak se esence musí míchat na míru a neexistuje žádná směs, která by fungovala univerzálně a zaručeně na jeden daný problém. Bachovy esence se totiž nemíchají na "problém" (důsledek), ale na naše pocity. Proč?

Dr. Bach tvrdil, že mysl jako nejchoulostivější a nejcitlivější část těla ukazuje mnohem více nástup a průběh nemoci, rozhodně víc než tělo, takže projev mysli je vodítko k tomu, jaká náprava nebo nápravná opatření jsou nezbytná. A proto je třeba všímat si změn v nastavení naší mysli a dát je zas do rovnováhy, abychom předešli nemoci.

Zjednodušeně můžu uvést příklad na prožívání stresu například tak, že se vám sevře žaludek a nejste schopni nic pozřít. Pokud v takové situaci budete dlouhodobě, můžete dojít do stadia, kdy vám začnou vznikat žaludeční vředy - Nepůjdete si Bachovými esencemi tedy léčit žaludeční vředy, ale příčinu - to, co způsobilo ten stres. Strach? Nejistota? Šok? Beznaděj? - to jsou otázky, které je třeba si pokládat.

KAŽDÝ PROŽÍVÁME STEJNÉ SITUACE RŮZNÝMI ZPŮSOBY, NELZE POUŽÍT VŽDY STEJNOU ESENCI PRO KAŽDÉHO.

Například my, maminky, se můžeme dost často setkat se situací, že naše děti nás brzdí, pořád něco chtějí, my pak nemůžeme dokončit rozdělanou práci, nebo hodně těžko stíháme dojít na schůzky na čas.

Když se zamyslíte na pocitem, jaký máte, když se takové věci dějí a popovídáte si o tom s kamarádkou, často se stane, že na stejnou situaci nahlédnete každá jinak.

Jedna může popisovat svůj stav tak, že nemá s dětmi
trpělivost ve smyslu, že je nenechá nic dokončit samotné, protože jsou prostě pomalé a ona na to nemá nervy. Takže jim trhá botičky z rukou a nasazuje jim je sama, aby stihli dojít včas, nebo je nenechá okrájet brambory, aby uvařila oběd rychleji, nebo je nenechá utřít vylitou vodou na podlaze, protože než dojdou pro hadr a utřou to, tak je to věčnost a ona to má hned atd… Taková maminka pak potřebuje esenci Netýkavky. 

Druhá může naopak v takových situacích mít tendence poučovat a vysvětlovat a nervovat se tím, že její děti jsou neschopné, když hodinu koukají na dvě botičky a ne a ne si zapamatovat která patří na levou a která na pravou nohu, když se u krájení pořežou, tak si hned myslí, jak jsou neschopné, a nebo když si nejsou schopni jednu věc zapamatovat a musí jím to stokrát opakovat, tak jí to vytáčí… Taková maminka by potřebovala zase esenci Buku. 

Další může při každé maličkosti ztrácet sebekontrolu a mít sto chutí je vyhodit z okna, nebo se sama odporoučet do jiného světa - to je zase Slíva třešňová. 

Další se bude obviňovat, že je neschopná si zorganizovat věci, předem se omlouvat za svoje děti a za situace, za které vlastně nemůže - esence Borovice.

Další se při hádce dětí mezi dveřmi, kdy si rozervou bundu a do toho se mimino pokadí, takže se musí pět minut před odjezdem autobusu vracet domů, zhroutí a nemá už vůbec chuť nikam jet, takže všechno odvolá s pocitem, že už s dětmi nikdy nikam nepojede… hotovo, konečná - to by byl Hořec, nebo Hlodáš, pokud by ten stav byl konečný a opravdu upadla do ztráty naděje, že to bude kdy lepší.

A takto bych mohla pokračovat, dokud bych nevyjmenovala většinu esencí, které se dají v jedné situaci použít pro různé osoby prožívající stres.

To, co funguje na jednoho, nemusí fungovat na druhého, zamyslete se, jak se cítíte. Sledujte se. Věnujte si čas.

Často maminky píšou, že jim kamarádka řekla, že na "tohle" jim skvěle zabraly Bachovky a chtějí to taky namíchat, ale ono to vskutku není takto snadné a je třeba se zamyslet i nad tím, co nás, nebo naše děti (a tam je to náročnější), vede k danému rozpoložení, nebo dokonce k nemoci. Co mohu před konzultací doporučit je, se pár dní sledovat a psát si, jak se cítíte. Jaké situace vás dokáží vyvést z rovnováhy, kdy se přestáváte ovládat, co vás odpoutává od přítomnosti, proč nejste schopné se soustředit/odpočnout si/uvolnit se…`


Bachovy esence nepotřebujete, pokud jste se svými pocity za dobře a nijak vás "neobtěžují" a fyzicky vás neovlivňují, žijete teď a tady, dobře se vám spí, jste se sebou spokojené.


A když jde o děti - nemyslete na to, co vadí vám, ale co JE může vést k takovému chování, jak se asi cítí, vžijte se, i když to může zabolet právě vás.


Chtěli byste dát své emoce do rovnováhy?

Napište mi

FACEBOOK

Zde se můžete přidat do uzavřené skupiny o Bachových esencích:

BLOG O MATEŘSTVÍ

Drahá Erin, má milovaná dcero,
je to ještě živě v mé hlavě, kdy mi kamarádka koukla do dlaně a řekla, že budu mít tři děti a třetí bude holčička. Věděla jsi moc dobře, kdy je tvůj správný čas. Nechala jsi do našeho života přijít nejprve své dva bratry, abych se něco naučila. Ne to, jak být (snad) dobrou mámou,...

Ještě než jsem otěhotněla, zjistila jsem si dost věcí o tom, jak funguje systém v Německu, kde momentálně pobýváme. Pokud člověk plánuje rodit v porodním domě, nebo doma, musí jednat hodně rychle, aby si zajistil místo, jinak může mít prostě smůlu. A když říkám rychle, tak mluvím o týdnu, kdy se na počůraném papírku objeví dvě čárky.

Dlouho jsem nenapsala žádný blog, protože život s klukama doma je prostě jeden kolotoč. Ale poslední dobou hodně přemýšlím nad tím, jak se podělit o naši zkušenost s psychogenní zácpou a jejím vývojem, protože jestli se mohlo v mém posledním blogu zdát, že tenhle problém jsme vyřešili, tak ne. A byla by možná škoda se nepodělit o to, co by...

Kam dál v této sekci

Přečtěte si, co je nového v této sekci

Každá jsme jiná a jedinečná, ale společnost a její vliv nás donutila dívat se na sebe z různých úhlů, v kterých máme tendence být k sobě kritické, nedostatečné, méněcenné... Stačí jedna poznámka v dětství, která v nás zanechá hlubokou stopu, aniž si to jako dospělé uvědomujeme. A tak se dnes zaměřujeme často na detaily spojené s naším tělem namísto...

V předchozím článku jsme si řekli, co to Bachovy esence jsou a už víme, proč je důležité být v souladu se svojí duší a mít emoce v rovnováze. Co všechno ale dokáží Bachovy esence řešit? V podstatě všechno, jen je třeba dokázat to definovat.