Nízkonákladovou společností s dětmi aneb co můžu mít s sebou

17.08.2018

Když jsme neměli děti, při slově nízkonákladovka se mi ježily chlupy. Viděla jsem ty protivné letušky, co mi rvou kufřík do měřícího stojanu, a kdyby náhodou dva centimetry koukaly, useknou mi všechna kolečka. Radši jsem si tenkrát připlatila za zavazadlo k odbavení. Jako svobodná jsem ho i potřebovala. Kam bych přece narvala lodičky, a radši ještě jedny, co kdybych si rozmyslela outfit na poslední chvíli, lak na vlasy, lak na nehty, tisíc šminek, parfémy, líčidla, odličovadla... no bylo toho dost, co do letadla nesmělo.

Neuměla jsem si představit, jak takhle zvládneme cestovat s dětma. Jenže tenkrát jsem si neuměla představit vůbec nic. To, že nebudu potřebovat z kosmetiky ani pětinu toho co dřív by mě ani nenapadlo. A boty? Ty dneska sroluji v jedné ruce. Co víc... s dětma vám je na těch letištích najednou všechno ještě o kus snadnější.

Neplaťte nic navíc

A tak prostě při kupování letenek přeskakujeme všechny nabídky k přikoupení zavazadel, a dokonce i nějakých zavazadel pro děti navíc, které mohou zmást, a neplatíme nic navíc. Při akčních letenkách je snad jedinou nevýhodou letět s infantem (dítě do dvou let). U toho mají nízkonákladovky často pevnou taxu, a tak může být letenka pro něj dražší než pro vás, i když sedí na klíně (možná, že to jde pořešit osobně zakoupením letenky s místem, ale nezkoušeli jsme, až vyzkoušíme, aktualizuji to tu:).

Každopádně, i když si nepřiplácíme za žádná zavazadla k odbavení, můžeme mít s dvěma dětmi kromě příručních zavazadel a příručních tašek i kočárek (a to klidně pro každé dítě), a k tomu ještě autosedačku, nebo cestovní postýlku (opět pro každé dítě) zdarma. Pro infanta navíc tašku do 5kg, do které mu můžeme sbalit cokoliv k jídlu a pití (tento obsah může čelit kontrole v podobě otevírání a ochutnávání před kontrolujícími).

Každá společnost může mít podmínky co se týče hmotností a rozměrů trošku jiné, ale obecně platí, že kočárek plus autosedačka/postýlka jsou všude standardem pro cestování s dětmi. Navíc vás na letištích s dětmi (obzvláště pokud projíždíte s kočárkem až k letadlu) odbaví přednostně po speciální linii, a to i bez příplatku za prioritní odbavení. Kočárek pak u letadla složí a dají do nákladního prostoru.

Nezapomeňte na nosítko

Pozor ovšem na jeho vydání. Může se stát, že ho nenajdete hned při výstupu z cílové destinace, a tak pokud máte děti nechodící, nebo ne úplně zdatné chodce, nezapomeňte si vzít do letadla nosítko/šátek. Je to super pomůcka už vlastně i jen při tom vystupování z letadla. Pokud kočárek není u vstupu, najdete ho na pásech, kam přijíždí odbavená zavazadla.

Pokud cestujete s dětmi, není nic jednoduššího, než se na přednostní záležitosti ptát. A vůbec se ptát radši na všechno. Často vám udělají úlevy i tam, kde nejsou. U nás třeba vůbec neřešili hmotnost zavazadla a ani rozměr. Buď jsme měli štěstí, a nebo jsou ty děti prostě takové poklady :-D

A s kým teda létat za málo? Z Čech nebo Německa například s:

www.ryanair.com

www.wizzair.com

www.easyjet.com

www.smartwings.com

www.eurowings.com

Každopádně, pokud se někam chystáte, sledujte předem akce a letenky vybírejte v méně frekventované dny, pokud chcete opravdu ušetřit.