Jak se připravit s dětmi do Karibiku (Jamajka) na 3 týdny

10.10.2018

Vyjet na okruh Jamajkou (a asi i jinam na delší dobu) s malými dětmi, obzvlášť ve větším počtu než 1, je opravdu pro otrlé, ale tahle cesta vám může dát mnoho. Hlavně pohodu, která nastane doma, až se vrátíte:-)

Letenky a zavazadla

Letenky jsme zakoupili za akční cenu u společnosti Eurowings s odletem z Mnichova. Za infanta (1rok 2 měsíce) jsme neplatili nic, za staršího syna (2roky 9 měsíců) poloviční cenu. Naše akční cena za zpáteční letenky v BASIC módu (tedy jen příruční zavazadla do 8kg) byla 1300 Euro na celou rodinu plus jedno zavazadlo k dobavení (100Euro), které jsme zaplatili v podstatě dohromady s druhou rodinou (s malými dětmi), s kterou jsme jeli.

Jedno zavazadlo k odbavení jsme si vyprosily my mamky (chlapi by jeli na lehko), abychom mohly nabalit nějaké léky, opalovací krémy, kapsičky pro děti, plínky na začátek atd. I zpětně to vidím jako dobrou volbu. Navíc se vám nazpět může hodit (obzvlášť pokud máte přestup) na nějaké dárky v podobě tekutin :), každopádně dneska si to umím představit i bez něj.

Cena letenek může být ještě nižší, a to i v sezóně. Stačí sledovat nabídky. Jen počítejte s tím, že v sezóně bude ubytování dražší.

Pokud cestujete s dětmi, můžete zdarma přibalit golfky, cestovní postýlku nebo autosedačku. Běžně jsou na jedno dítě dva kusy z tří vyjmenovaných, a to i když máte jen příruční zavazadla, ale je lepší si to u každé letecké společnosti ověřit. V tomto případě na autosedačku ani nemyslete:)

Nejeli bychom ani s jednou věcí, ale cestovní postýlku i golfky jsme každá rodina vezli pro Kristy Wright, Češku žijící na Jamajce, která nám zajišťovala část výletu, abychom jí je tam nechali pro potřeby dalších návštěvníků. Golfky jsme nakonec po cestě sem tam využívali, i když by se to dalo bez nich asi přežít. Každopádně na nákupy a občasné popovezení batohů se to sem tam hodilo (obzvlášť, pokud jsme vezli pivo a rum :-D)

TIP: Ještě před cestou si nezapomeňte naskenovat cestovní pasy, abyste je měli v telefonu pro jakýkoliv případ.

Léky a praktické věci

Asi vám tu nebudu psát, co všechno jsme s sebou vezli za léky, protože naše lékárnička byla opravdu velká, abychom byli připraveni na kde co (kromě toho, že jsme se samozřejmě pojistili), ale vypíšu vám sem věci, které je třeba mít asi vždycky, a co jsme hodně používali. Co se týče očkování, neměli jsme nic speciálního. Děti jsou očkované dle běžného očkovacího plánu v ČR a neměly nic navíc.

Homeopatika

Chamomilla (ano, zuby rostou hlavně na dovolené!), Arnica Montana, Apis Mellifica, Aconitum Napellus, Oscillococcinum (pro klid jsem dětem dávala pár kuliček každé ráno).

Klasické léky

Fenistil - mast i kapky, případně ještě něco na alergie (určitě mít něco na štípance), paralen/nurofen (i čípky pro děti), kinedryl, probiotika (i pro děti), desinfekce, náplasti, balzám na rty, kapky do očí, případně něco na spálení sluncem.

Kosmetika

Opalovací krém (já měla Non toxic Wooden Spoon, mazali jsme se celá rodina a stačila i 30 SPF), krém po opalování s Aloe Vera (já měla od Weledy) a nějaký účinný repelent (kupte nějaký do exotických zemí, popřípadě něco na místě), mýdlo a šampon v jednom (něco co budete moc použít pro všechny), antiperspirant (my měli od Weledy citronový a mohli jsme ho používat oba).

Praktické věci

Jehla a nit, šňůra na prádlo (!), mýdlo na praní/tekutý prostředek v tubě, uzavíratelná krabička na jídlo (věc k nezaplacení, obzvlášť na výlety s dětmi do ní nakrájíte kde co a hlad prťat vás nezaskočí), vlastní láhve na vodu (na Jamajce je voda většinou pitná a my ji prostě pili z kohoutku, navíc se hodí i na letišti, kdy si ji po kontrole prostě můžete naplnit a máte ji po celý let). Kapsičky pro děti (vezli jsme jich celkem dost a brali alespoň dvě na každý výlet, většinou přišly vhod. Absolutní vychytávkou na cesty pro malé děti jsou pro mě Sunárkovské kapsičky s hlavním jídlem - kuřecí s rýží, boloňské špagety...)

A taky jsme s sebou brali chůvičky. Původně jsme si říkali, že je to možná zbytečné, ale opak byl pravdou. Když děti usnuly, chtěli jsme si popovídat někde stranou, abychom je nerušili, a tak jsme je opravdu hodně využili.

Speciální oblečení a boty

Super je mít pro děti koupací trička s delším rukávem. Koupili jsme za pár korun v Decathlonu a byli jsme v klidu i přes poledne. Vezli jsme i pláštěnky, ale nepoužili (byli jsme vždy někde v úkrytu), na nohy stačí nějaké sandály, žabky, případně k tomu tenisky, pokud chcete lézt třeba na Blue Mountain:) Ale jinak je všude teplota pořád kolem 26-30 stupňů, a to i v noci, takže netřeba jinou obuv.

Dobré je mít alespoň dva rychleschnoucí a skladné ručníky a menší batůžek na výlety.

A v neposlední řadě jsme s sebou měli nosítko a šátek na nošení dětí. Starší syn (2,5 let) téměř všechno odchodil sám, nebo se nesl "na koni", do nosítka už moc nechtěl, ale když už byl unavený, šel do něj. Mladší se nosil hodně často a většinu času byl při přejezdech a výletech v nosítku. Každopádně už chodil, což byla velká výhoda. Klidně bych příště vzala jen dvě (nějaká lehčí) nosítka, na druhou stranušátek mi v letadle skvěle posloužil jako podložka pro staršího, který si lehl na zem pod sedačky a spal. Navíc se dá n'při úvazu na záda líp stáhnout a delší cesty nejsou problém.

Tip: Je fakt dobré mít pořád po ruce nějaká náhradní trička pro děti. Při přejezdech se hodně zpotily, a i když bylo teplo, neradi jsme je nechávali v mokrém. Takhle se potily i v noci, takže jsem jsem je i převlékala.

Hračky

Neberte toho moc. Děti si nejvíc si vyhrály s kamínkama a klackama, ale na pláži a i v pokoji byly k nezaplacení skládací kelímky z Ikei, lopatka a malé autíčko do písku. Většího měl s sebou i jednu knížku, kterou si vybral. Plus jsme měli tablet s pohádkama. Stačilo:)

Jak se sbalit do příručních zavazadel

Pokud cestujete "nízkonákladovkou" jen s příručními zavazadly a nemáte zavazadlo k odbavení, je dobré minimalizovat všechny "tekutiny". Dnes nabízí drogerie všemožná balení na cesty, takže můžete nakoupit ta. Myslete taky na to, že všechno se dá dokoupit na místě. Z oblečení to nepotřebujete moc, ale počítejte s tím, že se v takové zemi dost zpotíte a bude třeba po cestě častěji prát. Důležité je taky to, obléct si ty nejtěžší věci na sebe. My jsme jeli v teniskách, dlouhých kalhotách (já legíny) a mikinách. 

Každý jsme pak s sebou měli cca:

 • 6-8 triček/tílek (muž bral taková, která tam pak vyhodil)
 • 3-4 kraťasy
 • já 3 šaty a 1 sukně
 • děti 1 lehčí dlouhé kalhoty
 • 2 plavky (v kterých trávíte hodně času)
 • 1 tričko s dlouhým rukávem
 • 1 pláštěnku
 • dětem 2 koupací trička pro jasné dny
 • 2 pokrývky hlavy pro děti
 • 2 rychloschnoucí ručníky
 • něco na spaní (měli jsme i dlouhé overálky kvůli komárům, ale bylo na ně opravdu horko)
 • spodní prádlo
 • plínky pro první dny

Nezapomeňte, že i dítě nad dva roky má nárok na příruční zavazadlo o stejné váze jako vy, takže ve finále máte tři zavazadla o váze 8 kg. Plus nějakou malou příruční tašku, plus 5kg zavazadlo ke kojenci.

My jsme se sbalili všichni (co se týče oblečení) v podstatě do dvou takových zavazadel, ale jako třetí jsme měli tašku do letadla, do které jsme dali jídlo připravené na cestu (můžete mít klidně nadělané tousty, buchty, my brali dětem i křupky atd. a kapsičky), protože v nízkonákladovce jídlo není v ceně (!) - lze přikoupit do 72 hodin před odletem, případně si nakoupíte na letišti po odbavení a prostě si to vezmete do letadla.

TIP NA LETIŠTI: S dětmi je všechno trošku snazší co se týče smlouvání. I když jsme věli boarding pasy už před odletem vyřízené online, stejně jme při odbavení poprosili o změnu sedadel, protože jsme viděli, že letadlo bude poloprázdné a chtěli jsme být obě rodiny pohromadě, aby si děti mohly hrát/povídat. vyšli nám vstříc, a protože bráchova rodina dostala záhadně přidělena sedadla v "lepší třídě" (i pří nákupu letenek v módu "basic"), ocitli jsme se tam, kde je víc prostoru na nohy. Takže se nebojte ptát, můžete jen získat:)

Zpoždění letu

Pokud se vám stane, že je váš let opožděn (což se nám stalo), nezapoměňte, že máte nárok na refundaci, pokud je doba zpoždění dělší než 2-4 hodiny (dle vzálenosti) plus vouchery na občerstvení. Sama společnost vás bude většinou informovat. V našem případě bylo zpoždění 11 hodin, což znamenalo refundaci 600 Euro na osobu (včetně infanta), za což se člověk už nemůže vůbec zlobit :)

Nebuďte pak líní a zjistěte si prvně možnosti refundace přímo přes leteckou společnost, vyhnete se placení provize společnostem, které to udělají za vás. V případě Eurowings mají formulář přímo na stránkách a peníze nám přišly snad do týdne po odeslání žádosti. 

Pokud ještě na něco přijdu, nebo máte dotaz, hoďte mi ho do komentáře a doplním. Těch informací je v hlavě tolik, že si na všechno nevzpomenu a určitě doplním nějaké věci i do itineráře, který budu psát zanedlouho:)

Nějaké obrázky a videa z Jamajky můžete vidět na mém instagramovém účtu 

MYSLÍTE UŽ I NA UBYTOVÁNÍ? MŮŽETE REZERVOVAT S 10% SLEVOU NA WWW.BOOKING.COM