Hackli mi Facebook aneb co se může stát i vám

28.08.2021

"Zdá se, že jste na užívání facebooku mladá, ověřte svoji identitu..." tak začíná noční můra všech, kdo mají na Facebooku "celý svůj život". A tohle je obvykle start velkého restartu...

...aneb jak hackeři útočí na Facebookové a instagramové účty a hledají, odkud vysát vaše bankovní konta, nebo jak ukrást a prodat účet s tisíce sledujícími.


Když mi nedávno kamarádka psala sms, že přišla o svůj účet, a následně jsem zjistila, že jiná má podobnou historku, vůbec mě nenapadlo, jaká vlna to bude. I přesto jsem neváhala a nastavila jsem nová hesla, zkontrolovala dovufázové ověření, měla jsem pocit, že mám všechno v pohodě zabezpečené...

Když jsem se takhle po téměř neaktivním týdnu/dvou jednoho ráda vzbudila, vyskočilo na mě při otevření Facebooku "Vypadá to, že jste na užívání Facebooku moc mladá, ověřte svoji identitu."

To, že po mně chtějí kopii OP, řidičáku, nebo jiného dokladu mi přišlo hned divné, ale ověřila jsem si na stránkách Faceobooku a jejich podmínkách, že jde o standardní proces. "Ok, pošlu to, mám tam miliardu fotek, dvě propojené stránky, propojený instagram..." pic pic... hotovo, přišel mail, že je všechno v pořádku a můžu se přihlásit.

"Juchů, nic se neděje, asi mě nějakej "zákeřňák" nahlásil," otvírám Facebook … 

"Váš účet byl blokován pro porušení zásad komunity na 72 hodin. Máte 30 dní na vysvětlení, jinak bude Váš účet blokován," 

polilo mě horko. "Co mi kdo nahlásil za fotku, sakra?" byla první myšlenka a opravdu jsem si myslela, že jsem mohla nasdílet něco špatně, i když si po jedné zkušenosti (kdy jsem bez nějakých úmyslů nasdílela kluky s holým zadkem, jak si před x sty lidmi stoupli k řece a čurali, protože prostě potřebovali) dávala moc velký pozor, co kde postuji, protože tenkrát jsem za to opravdu dostala ban na 24 hodin.

Přecházím na formulář k vysvětlení, potvrzují svoji identitu přes dvoufázové ověření a chci nechat odeslat kód na svůj telefon… "Máte požádáno o příliš velké množství sms kódů. Pokud chcete dostat další, musíte 24 hodin počkat" vyskočí na mě a já už začínám cítit nějaký problém.

Hledám formulář pro nahlášení hacknutého účtu, zkouším odeslat, ale kamkoliv zadám svůj telefon, nebo email z účtu, hází to error, nebo chybu, nebo tlačítko na odeslání je šedivé. Je to až děsivé.

První dny mě polévá úzkost, sebelítost, čekám 24 hodin, jestli to pak nepůjde, zkouším po tisící, co nefungovalo... nic, nic... Ze začátku mám vztek, že ztratím všechno, co jsem v podstatě vytvářela po celou dobu na rodičáku, pak už jsem spíš zoufalá... po pár dnech cítím frustraci, že se nikde nemůžu dovolat spravedlnosti, ale to co přijde, je teda mnohem horší pocit …

Někdo se prostě dokázal nabourat do Vašho soukromí...

Další dny si říkám, čert to vem i s celou prací na blogu S dětmi na cestě, na fotostránkách Life is my atelier... už mě vlastně nemrzí Facebook, jako spíš ty fotky, o které jsem přišla. Nedávno se mi totiž rozbil zálohovací disk, tak mi to Facebook jen posvětil, ale i to je v podstatě něco, na co upínáme víc, než by bylo třeba. Vzpomínky nám to nevezme.

Když už rezigunuji na pokusy obnovit hacknutý účet, zkouším si založit nový, abych alespoň dala vědět, že jako admin někde nefunguji z tohoto důvodu. NEJDE!. 

Jakmile totiž "porušíte zásady komunity" (což v mém případně zařídili hackeři) a jste vyhoštění, vaše IP je navždy na Black listu. Takže vám nezbývá, než poprosit kamaráda odjinud.

Prosím tedy kamarádku, a ta mi účet zakládá opět pod mým telefonním číslem z jejího mobilu. Obdržím zprávu na email původního účtu, že moje telefonní číslo bylo použito pro jiný účet a zda ho chci uchovat, nebo aktualizovat. 

Tady mi svitne naděje a číslo chci aktualizovat, zadám mužovo číslo, ale FB je chytřejší než my, a i když ho nemá k účtu přiřazené, systém ví, že číslo už k nějakému účtu patří. Vracím se tedy zpět k emailu a klikám na "ponechat", doufám, že se číslo zařadí zpět k původnímu účtu a dvoufázové ověření bude třeba fungovat.

NEFUNGUJE

Vlastně to celou dobu vypadá, jak kdyby hackeři v určitý okamžik podsunuli nějakou vlastní obrazovku do obrazovky facebooku a nechávali mě odesílat žádost o kód z jiného formuláře, který prostě nefunguje. Když jsem to udělala přes anonymní okno, uviděla jsem totiž lištu svého účtu, počet komentářů a zpráv, které jsem tam měla, ale nešlo je otevřít. Vidím jen, že jedna osoba přijala žádost o přátelství, o které jsem nikdy nepožádala a to jméno se mi zobrazuje (!)

Když mě hledají přátelé, jsem pro ně neviditelná. Řeknu vám, mají to promyšlené a facebook možná taky, protože to asi ví, když má neaktivní odkazy pro nahlášení hacknutého účtu(?), nebo ty jsou taky hacknuté?

To ale není všechno!

Máte FB připojený k Instagramu? Tak v tom případě jste přišli i o ten. Ale musím říct, že tam může svítat malá naděje v podobě formuláře, který se mi z mobilu podařilo vyplnit proklikem přes "přihlásit se k jinému účtu", "zapomněla jste heslo" a pak "potřebujete pomoct" (tuto možnost vidím jen v mobilu - mám iphone).

První pokus nevyšel - chybou byla, že jsem označila, že to byl osobní profil(!) - a odepsali mi, že můj účet byl zablokován z důvodu porušení zásad komunit. Nedala jsem se a psala vyplňovala znovu, až mi poslali dotazy typu jak se co stalo, kdy jsem měla naposled přístup, jak se jmenovaly mé účty od počátku založení atd… Tady vidím jedinou naději, že mě někdo vyslechne, ale co vám budu povídat, už jsem paranoidní i v tom, že vlastně nevím, s kým vlastně komunikuji, protože od té doby se zas nic neděje.

V tu chvíli jsem ale byla odhodlaná to zkoušet a hledat možnosti… 

...kdyby mi jednou před půlnocí nepřišel email, že z mého Paypalu byla odepsaná platba společnosti Facebook za adds. Rozbušilo se mi srdce. 

Ten den jsem z nějakého důvodu odpojovala kreditku z Německého Paypalu a říkala si, že přes Paypal přece ale nemůže nikdo udělat žádnou transakci, když ji neschválím, tkaže u českého jsem ji ještě ponechala, protože ho přece jen sem tam používám. Věděla jsem sice, že u připojené stránky Life is my atelier jsem platební metodu českým paypalem zadávala, protože jsem kdysi nějaký příspěvěk propagovala, ale nepřipadalo mi to nijak nebezpečné.

CHYBA

Pokud jste použili jakoukoliv platební metodu na FB za reklamu, předautorizovali jste ji a další platby si FB za reklamy už stahuje automaticky! 

Neznám způsoby hackerů, ale Facebook má asi velký problém, protože jejich jménem provádějí neoprávněné transakce ve chvíli, kdy se k FB účtu nemáte šanci dostat, a nějak si je zřejmě přesměrovávají (?). Samozřejmě jsem hned odpojila i českou kartu, volala bance, že byla provedena neoprávněná transakce a zablokovala ji, aby bylo možné případně podat reklamaci, pokud by se platba v průběhu procesu zaúčtovala. Odvolala jsem se i u Paypalu, ale tam jsem neuspěla, protože oni neví nic o blokaci FB účtu a vidí prostě, že platbu stáhl někdo, koho jsem předtím autorizovala. Neuvěřitelné!

V ten moment mi běhal mráz po zádech, došlo mi, jak mi vlastně dýchají na záda.


Ještě čtete? Jste dobří, protože v tomhle bodu to byl pro mě zlom. Z nějaké sebelítosti, beznaděje, touhy bojovat, jsem přešla k totální nechuti se na tuto platformu v nějakém velkém měřítku vracet. Možná mám ještě nějakou víru, že se mi mé FB stránky s patnáctiletou historií vrátí, hlavně abych nepřišla o fotky a příspěvky, do kterých jsem vkládala srdce, ale svým způsobem jsem smířená i s tím, že je to pryč, že to pro mě může být i restart a vkládání maximální energie pro něco nového, bezpečnějšího a bez všechno těch "adds", které nutí klikat a rolovat…

A pokud vás to neodradilo a chcete mít pořád nějaké business stránky na Facebooku, připojené k osobnímu účtu, pak

  • nezapomeňte dát práva k spravování někomu dalšímu, aby alespoň ten měl přístup k tomu, čemu věnujete čas a úsilí
  • nastavte si nízké limity na platby za reklamy (přes limit nemůžou jít, pokud vás hacknou)
  • zabezpečte své účty přes apliakce třetích stran jako je třeba Duo nebo Authenticator
  • měňte hesla kažou chvíli
  • no a možná to nejdůležitější
  • NELPĚTE NA FACEBOOKU A VĚNUJTE SE VÍC WEBU A SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY POMOCÍ ODKAZŮ NA NĚJ.