Dominikánská republika s dětmi na 18 dní 1.část - důležité informace a itinerář

06.05.2019

POSÁDKA

4 dospělí + 4 děti (1,5 - 4 roky)

LETENKY 

Letenky jsme zakoupili na Eurowings odletem z Mnichova za akční cenu 1280 Euro pro jednu rodinu tam i zpět (vždy 2 dospělí, 1 dítě nad 2 roky a 1 infant). Kupovali jsme je necelý měsíc a půl předem, a tedy plánovali naši cestu relativně s malou časovou rezervou.

Než jsme vyjeli do Dominikánské republiky, sháněli jsme informace všude možně. Koupili průvodce Lonely Planet, prošli stránky www.dr1.com, kde jsou nějaké informace a průvodci dle oblastí ke stažení (jen dost nepřehledně), ale nikde jsme nemohli najít žádné konkrétní informace o místní dopravě. A to zejména po východním pobřeží, po kterém jsme se chtěli vydat z Bávara do Sámany. A tak jsme to zkusili sami.

V tomto díle se dozvíte základní informace k přípravě cesty do DR, v našem deníku z cesty na FB si můžete přečíst den po dni, jak jsme je prožívali, a v následujícím dílu se pak dozvíte důležité informace ke každé oblasti, kterou jsme projeli, a kolik, co, kde stálo.

Jak se sbalit na cestu do Karibiku najdete v tomto článku.

UBYTOVÁNÍ

Před cestou jsme si zajistili téměř veškeré ubytování. V březnu to bylo náročnější, protože bylo zrovna období jarních prázdnin v Americe a Dominikánská republika je jejich oblíbenou destinací, a taky nám hledání stěžoval fakt, že jsme byly dvě rodiny s malými dětmi. Někde je neakceptují, někde mají podmínky, co se týče počtu.

Každopádně, při hledání ubytování se nám osvědčily nějaké tipy:

Ubytování hledáme na www.booking.com,  www.expedia.com, www.airbnb.com nebo prostě najedeme na https://maps.google.com, přiblížíme oblast kde chceme být a koukáme, co je tam za hotely. Míra kolikrát přes satelitní pohled našel i nějaké poklady:) 

Hledáme ubytování vždy pro jednu rodinu a v počtu 2 dospělí a 1 dítě (případně jen pro dva dospělé), abychom měli pokoj, kde je minimálně přistýlka, nebo sledujeme možnosti pokojů pro dva. Nejde jen o to, že obě děti jsou ve finále stejně s námi na manželské posteli, ale tímto zadáním získáte ve vyhledavači víc nabídek a některé hotely píšou možnosti přistýlky prostě jen do poznámky. 

Případně hledáme větší apartmány s dvěma ložnicemi, kde se nějak poskládáme. Většinou nám vyšli vstříc a třeba přidali dětské postýlky, nebo matrace. Hodně se vyplatí zarezervovat si pokoj předem s možností storna, abyste měli jistotu, ověřit možnosti přistýlky přes komentář a mezitím případně hledat dál. Nikdy se nám nestalo, že by nás někdo odmítl.

Dobré je taky kontaktovat hotely přímo, zmínit se odkud jedete, o tom kam pokračujete a poptat se na možnosti přepravy. Někdy mají svoje "taxikáře" a stojí méně než klasické taxíky.

A v neposlední řadě, když nepotřebujete bydlet vyloženě někde u moře, nebo v žádané lokalitě, určitě tu seženete ubytování i na místě a za pár korun. Nebude to asi nic extra, ale v pohodě se vyspíte a často bude v ceně i snídaně. (Toto moc neplatí pro Bávaro, kde je to samý resort, tam je dobré vždy rezervovat předem).

DOPRAVA

Co se týče veřejné dopravy, vždy platí pravidlo, že platíte za místo. Tedy platí většinou jen dospělá osoba, pokud dítě sedí na klíně, a pokud vaše batohy nezabírají místo, které by mohla obsadit jiná osoba. V opačném případě by vám takové místo mohli naúčtovat. Snažte se je tedy vždycky narvat pod sedačky (batohy, ne děti:), nebo někam, kde nepřekážejí, protože oni se snaží zaplnit opravdu každý kousíček.

V Dominikáně se jezdí hlavně v Guagua - místní mikrobusy/vozy, které zastavují kdykoliv a kdekoliv po dané trase a jsou nejlevnější. Pak se dá jezdit taxíkama. Je fajn zjistit si předem místní tarify, platí se také za osobu, ale může se stát, že budete čekat, než se naplní. Případně bude nabírat lidi po cestě. Existují i taxíky které nejsou "veřejné", a tam je sazba daleko vyšší.
Dále jsou trasy, kde jezdí dálkové autobusy s klasickými sedačkami a klimatizací.

JÍDLO, PITÍ A CENY

Jídlo je hlavně o kuřeti, rybách, sem tam vepřovém a hovězím... a vždy jako příloha rýže, dušená zelenina (vč. brambor), banány na několik způsobů - smažené, do placek, šťouchané ala pyré. Najdete tu i známé řetězce, ale my jedli hodně u místních. Je to o dost levnější a najíte se skvěle. Je super ptát se místních na frekventovanou "cocina casera"

Co se týče vody, ta není v Dominikánské republice pitná. Je třeba si ji kupovat. My jsme si ale pro případ nouze koupili takový cestovní filtr a když nebylo zbytí, vodu jsme si přefiltrovali. Většinou ale ve všech ubytováních dostanete vodu zdarma nebo čepujete v barelech.

Ceny jídel v restauracích často nebývají konečné - sledujte, jestli není někde dole v menu malým písmem napsáno, že neobsahuje daň a spropitné. Tyto dvě položky jsou vždy zahrnuty v konečné ceně. Daň byla 18 % a spropitné 10 % (toto je dané zákonem).

Hlavní jídlo se v restauracích pohybuje cca kolem 250 RD a výše. U místních to může být už za 100 RD, záleží na oblasti. Místní pivo kolem 150 RD (v marketu 90RD)

ITINERÁŘ

Protože jsme odlétali začátkem března, chtěli jsme se dostat co nejdříve k Samaně, abychom stihli velryby, které tu bývají do konce března. Nechtěli jsme riskovat jet okruh opačným směrem a přijít o ně. Takže jsme si naplánovali zastávky na noclehy takto:

3.3. - přílet do Punta Cana
4. - 5.3. Bávaro
5. - 6.3. Altos Caňo Hondo
6. - 7.3. Sámana
7. - 10.3. Las Galeras
10. - 12.3. - Cabarete
12. - 13.3 - Hacienda Cufa
13. - 14.3 Santo Domingo
14. - 15.3. Bayahibe
15. - 20.3. Bávaro

HIGHLIGHTs v itineráři:

¤ Montaña Redonda
¤ park Los Haitises
¤ Pozorování velryb
¤ Ostrov Cayo Levantado aka Bacardi
¤ Pláže Fronton a Madame
¤ 27 vodopádů
¤ Rodinná kávová plantáž Hacienta Cufa
¤ Santo Domingo centrum a Los Tres Ojos
¤ Ostrov Saona

OBECNÉ INFORMACE
Měna: Dominikánské peso - RD - kurz byl cca:  
100 RD = 2 UDS = 1,75 EUR = 45 Kč

Úřední jazyk: španělština
Výběr z bankomatů je vždy zpoplatněn místním poplatkem (cca 260RD), pokud nejde o spřátelenou banku s vaší bankou. Nejlepší je asi vybírat ve Scotia Bank. Toto si zjistěte předem.                     Wifi spojení je většinou dostupné ve všech hotelech.                                                  Zásuvky jsou americké, nezapomeňte na redukci.   Komáři jsou všude, nezapomeňte repelent. Očkování není povinné žádné.

Co se týče veřejné dopravy, vždy platí pravidlo, že platíte za místo

MINI SLOVNÍČEK

Guagua - místní doprava (často mikrobusy, auta s upravenou korbou, kde sedí cestující)               Propina - spropitné                                               Cocina casera [kosína kasera] - místní (domácí) kuchyně

Voda není v Dominikánské republice pitná