Dominikánská republika s dětmi na 18 dní 2.část - popis cesty, odkazy, ceny

09.05.2019

V předchozím díle jste se mohli dozvědět všechny obecné informace o Dominikánské republice a našich přípravách na tuto cestu. Tento díl se věnuje podrobnému popisu cesty dvou rodin s čtyřmi malými dětmi.

ITINERÁŘ

3.3. - přílet do Punta Cana
4. - 5.3. Bávaro
5. - 6.3. Altos Caňo Hondo
6. - 7.3. Sámana
7. - 10.3. Las Galeras
10. - 12.3. - Cabarete
12. - 13.3 - Hacienda Cufa
13. - 14.3 Santo Domingo
14. - 15.3. Bayahibe
15. - 20.3. Bávaro

Východní pobřeží
Bávaro - Montaña Redonda - Los Haitises

Den 1. a 2. Bávaro

V Bávaru jsme zakotvili na první dvě noci, abychom se rozkoukali. Záměrně jsme nerezervovali žádný drahý hotel, ale jen apartmán, abychom byli blízko místním, zjistili ceny, odjezdy autobusů a nejlépe nějaké informace o cestě dál.

Ubytovali jsme se v Yara Beach Mar de Corales, což je komplex, kde jsou apartmány pronajaté i místními obyvateli. Předem jsme měli hotel rezervovaný přes booking a zároveň využili nabídky, která nám po rezervaci vyskočila, a objednali si i taxík z letiště (vyšel levněji než taxík, který jsme pak platili po cestě zpět z hotelu na letiště).

Uvítání v hotelu nebylo úplně nejlepší, obzvlášť, když jsme s dětmi přijeli v jedenáct v noci, ale po téměř hodině čekání na to, jestli budeme mít připravené pokoje, jsme si mohli jít lehnout. Trošku mi to připomnělo mexický styl. Každopádně jsme měli dvě postele, a i přesto, že v chodbě kapala ze stropu voda, se na nás ani nic nezřítilo a dvě noci jsme přežili. Poloha hotelu je každopádně dobrá, na pláž je to opravdu kousíček a v blízkosti i nějaký ten supermarket.

V ceně noclehu byla i snídaně a poblíž ulice, kde jsme se mohli v pohodě naobědvat s místníma. To jsme si ještě mysleli, že za levno, ale více méně to byly standardní ceny, které potkáte po celé Dominikánské republice.

Místní sami moc o dopravě nevědí, protože nikam moc cestovat nepotřebují, případně jen poblíž. Takže jsme jen věděli, že v sedm ráno by měl jet autobus směr Miches. Víc jsme ten den nezjišťovali a nedělali, protože jsme se tak nějak srovnávali s časovým posunem.

CENY:
$ Taxík z letiště do Bávara - 24 EUR
$ Ubytování - 26,5 EUR na noc se snídaní
$ Hlavní jídlo v místní kantýně - cca 250 RD (4,4 EUR)
$ Pivo (0,6l) obecně cca 115 RD (2 Eura - v obchodě), v restauraci od cca 3 EUR
$ Jízda autobusem po městě 40 RD (0,7 EUR), na motorce 150 RD

Den 3. a 4. Montaña Redonda & Los Haitises

Z Bávara přímo do Miches se lze dostat autobusem, který odjíždí v sedm ráno, nebo v jednu odpoledne. Pokud chcete stihnout dojet do Savana de la Mar a mezitím navštívit i Montaña Redonda, musíte vyrazit brzy. U terminálu ale vyčkávají různí "převozníci", a tak se asi nemusíte bát, že byste nějaký odvoz nesehnali asi i trošku později.

My jsme byli početnější skupina, a tak jsme i s ohledem na komfort s dětmi a nutností ten den táhnout s sebou všechny batohy, zvolili nabídku jednoho "převozníka", a tedy odvoz autem za usmlouvanou cenu. Nakonec s námi řidič pokračoval až do hotelu v Altos de Caño Hondo. Tady byla škoda, že nám hotel neřekl o možnosti vlastní přepravy ze Sabana de la Mar k nim, která by nás vyšla o dost levněji. Je třeba si zapamatovat pravidlo "ptát se ptát se ptát se", protože jen tak ušetříte.

Na této trase jsme zjistili i další možnosti, které jsme se nikde nedočetli. Třeba, že lodě do Sámana jezdí i z Miches a z Las Cañitas (časy bohužel nevím), nejen ze Sabana de la Mar. Z těch dvou míst by mělo jít jet taky na výlety na velryby, do Los Haitises atd. Kdybychom to věděli, možná by náš itinerář vypadal v této části trošku jinak a možná bychom se připravili i o pobyt v hotelu Altos de Caño Hondo. Což by byla teda vážně škoda:)

Naše trasa tedy vypadla tak, že jsme se naším "taxíkem" dostali až přímo k Montaña Redonda, kde se všichni fotí na houpačkách "nad mořem". Vstupné nás trošku zarazilo, protože neodpovídalo průvodci, ale očividně ho navýšili, protože na místě neexistovala žádná jiná varianta (jinak je samozřejmě možné rezervovat si výlet z hotelu). Výjezd nahoru byl vcelku zážitek. Hodně prudký kopec a samé výmoly, ale i s dětmi jsme ho zvládli s úsměvem a zážitek to byl úžasný. Určitě to stálo za to.

Řidič nás po další diskuzi o ceně dovezl přes do Sabana de la Mar až do Altos se Caño Hondo, kde jsme měli další zastávku na jednu noc. Na jednu noc v úžasném hotelu, který je zážitkem sám o sobě. Získali jsme pokoj v nejvyšším patře s úžasným výhledem a vyspali jsme se v něm pohodlně obě rodiny na 4 dvoulůžkových postelích.

Ráno po výborné snídani na nás čekal odvoz do Los Haitises, což jsme měli domluvené přes hotel. Děti do 4 let neplatily. Od 4 let poloviční cena (horní hranici tuším 12 let, ale je třeba si to ověřit). Na lodi jsme propluli mangrovníkovými lesy a za doprovodu anglického i španělského výkladu o místní fauně a floře se dostali do dvou míst národního Parku Los Haitises. Zaplatili symbolické vstupné a prohlídli místní jeskyně s malbami. Nakonec si užili trošku klidu na pláži, a pak se vrátili zpět do hotelu, kde jsme se naobědvali. Oběd jsme rezervovali předem, aby byl hotový při příjezdu a nemuseli jsme čekat. Jinak to trvá dlouho. Vyšlo to tak akorát, že jsme si pobalili věci a už na nás čekal domluvený odvoz (za lepší cenu než taxík, kterým jsme přijeli) do přístavu v Sabana de la Mar. Odjezdy lodí jsou tu denně v 7, v 9, V 13 a 15 hodin. My stihli poslední loď a do Sámana přijeli asi po hodině a půl. Na lodi vcelku foukalo, tak bylo fajn mít šátek nebo čepice pro děti.

CENY:
$ Taxík z Bávara až do Altos Caño Hondo, včetně čekání s námi zatím co jsme byli na Montaña Redonda - 125 USD(cca 110 EUR) za obě rodiny.
Autobus by vás vyšel do Miches 250 RD na osobu. Vyhodí vás u Montaña, pak byste museli do Miches za cca 70 RD. A z Miches další spoj do Sabana de la Mar. Případně pak do Altos.
$ Vstup na Montaña Redonda - 10 USDza dospělou osobu tam i zpět. Pokud máte auto, zaplatíte 2 USD za parkování
$ Ubytování v Altos Caño Hondo v pokoji se 4 postelemi Queen a se snídaní - 126 EU za obě rodiny.
$ Výlet do Los Haitises včetně všech převozů - 1000 RD (17,5 EUR) na dospělou osobu, polovina za dítě nad 4 roky.
$ Vstup do Los Haitises - 200 RDna osobu
$ Hlavní jídlo v hotelu cca 300 RD
$ Taxi z hotelu do přístavu (zajištěno hotelem) - 1000 RD za všechny
$ Trajekt ze Sabana de la Mar do Sámana - 250 RD na osobu.

Poloostrov Sámana
Sámana - výlet na velryby - Cayo Levantado - Las Galeras - pláže Fronton a Madame

Po příjezdu do Sámana jsme se ubytovali v hotelu Mildania, kde jsme měli opravdu malý pokoj se dvěma manželskými postelemi, kde jsme se všichni vcelku mačkali, ale šlo jen o jednu noc, a tak jsme hodně ušetřili. Nebyl to žádný extra hotel, ale měli jsme sprchu i snídani v ceně. Ještě ten podvečer jsme vyrazili na procházku na Los Puentes de Samana, protože druhý den bychom to nestihli. Je to úžasně fotogenický dlouhý most na dva ostrůvky u Sámany. Hodně známý z fotek. Poblíž hotelu jsme se pak luxusně navečeřeli u místních prodejců grilovaného kuřete s rýží za neskutečně nízkou.

Den 5. Výlet na velryby, Cayo Levantado, přejezd do las Galeras

Výlet na velryby jsme rezervovali přes společnost Eva tour, kterou našel Míra náhodou přes stránku www.ticketswhales.com. Dokonce tam komunikoval s nějakou Češkou. Ceny vycházely v tu dobu o dost levněji, než na ostatních stránkách, a to i se zastávkou na Cayo Levantado i s obědem a pitím po celou dobu výletu.

Výlet začínal v devět ráno. V kanceláři u přístavu jsme dostlali pásky na ruku a po deváté ranní jsme vyrazili. Na lodi se nám opět hodily šátky a čepice, protože foukalo. Sledování velryb je vcelku loterie. Velryby plují a často toho moc neukáží. Když máte štěstí, můžete je vidět vyskočit, ale počítejte s tím, že spíš uvidíte jen hřbet, nebo nějakou ploutev. Určitě se s nimi nešnorchluje. Lodě mají povolení shromažďovat se maximálně v počtu 3 poblíž velryb, a tak někdy musí počkat, než některé odjedou, než se budete moct přiblížit. Měli jsme štěstí, že jsme viděli samici s mládětem, ale žádné výskoky nám neukázaly. V dálce jsme viděli ale jinou loď, která měla štěstí zase v tomto ohledu. Každopádně děti byly z lodi nadšené. Všechny tyto výlety mají garanci, že velryby uvidíte, a pokud ne, vrátí vám peníze.

Při zastávce na ostrově Cayo Levantado jsme měli pak asi 3 hodiny čas na relax. Oběd byl v ceně, voda taky, koktejly bylo třeba dokoupit, pokud chcete. Ostrov je krásný, s vyloženě kýčovitými bílými plážemi a vcelku "babyfriendly" mořem. O půl čtvrté jsme se vrátili zpět do přístavu. Tam jsme si vzali "mototaxi", abychom byli v hotelu co nejdříve a šli na cca 500m vzdálený terminál autobusů, odkud měl odjíždět spoj do Las Galeras. Ani jsme nedošli, už nás zastavovali různí převozníci a nabízeli odvoz. My ale chtěli jet co nejlevněji, a tak jsme si počkali na místní spoj Guagua. Netrvalo to dlouho, a už jsme nastupovali do auta s korbou. My s dětmi jsme si sedly na sedadla dozadu, chlapi s batohy na korbu auta, kde se po cestě mačkali se spoustou přisedajících a vystupujících lidí. Las Galeras je jeho konečnou zastávkou, a tak jsme se nemuseli bát, že bychom přejeli.

Tam kde končila silnice, začínala i cesta k našemu hotelu La Isleta. Nemáme porovnání s ostatními, ale připadalo nám, že jsme si nemohli vybral lépe. A tam jsem zakotvili na tři noci.

Ten den jsme stihly s Martinou jen rychle omrknout restaurace, kde byly ceny opravdu velmi nasazené a objevili místní "kantýnu", kde jsme koupily večeři pro všechny za velmi příjemnou cenu.

CENY:
$ Večeře v Sámana: 100 RD za hlavní chod u místního stánku
$ Hotel Mildania : 2800 RD pro všechny
$ Výlet na velryby a Cayo Levantado - 55 USD dospělý, dítě nad 3 roky polovina
$ Mototaxi po městě: 200 RD (za všechny)
$ Guagua ze Sámana do Las Galeras - 125 RD za osobu
$ Ubytování v La Isleta v duplexu (1 postel Kingsize, 2 postele Queen) za 300 USD pro všechny na 3 noci se snídaní (s bazénem).
$ Hlavní chod v místní kantýně od 150 RD - podle druhu masa/ryby, které si dáváte. V restauracích od 350 RD výše.

Den 6. a 7. Las Galeras, pláže Frontón a Madame

Šestý den jsem si dali odpočinkový a využili jsme možnosti vyprání prádla v hotelu. Prošli jsme si úžasnou "vesničku" Las Galeras, která dýchá pohodovou atmosférou a najdete v ní jak rodiny s dětmi, tak starší páry hledající klid, a vydali se na pláž. Po tom rychlém úvodu jsme pocítili touhu poznat i okolní pláže, a i přesto, že Playa Rincón je tou nejvyhlášenější a najdete ji ve všech průvodcích, usmlouvali jsme nakonec cenu na výlet na pláže Frontón a Madame (asi i proto, že na Rincón si šel Míra po ránu zaběhat a přinesl fotky :-). Pro tyto výlety opravdu stačí vyjít na pláž a hned si vás někdo odchytne, nebo se zeptáte. Je to tam jedna velká "rodina".

V duplexu jsem měli i kuchyňku, takže jsme si uvařili a na výlet si nachystali občerstvení (to nebylo v ceně). V Las Galeras najdete hned několik supermarketů, takže koupit nějaké pečivo, šunku, sýr, slaninu, vejce, těstoviny... nebyl problém.

Ráno v půl desáté už jsme byli na pláži, kde na nás čekala loďka. Byli jsme na ni jen my a jeden další pár. A začalo velké dobrodružství. Moře nebylo úplně nejklidnější a loďka vcelku malá. Po tom, co jsme začali skákat přes vlny, začal mladší v nosítku brečet, a tak trošku zpomalil, ale i tak jsem se chvílemi modlila, abychom se nepřevrhli. Doteď věřím tomu, že brečel tolik proto, že jsem se bála hlavně já :-D. Každopádně jsme byli poučeni, že kdyby to nebylo "k tomu", neměli by povolení vyjet, takže jsem věřila "kormidelníkovi" a doufala, že to nebude trvat dlouho.

Přežili jsme a dojeli na pláž Frontón, která vypadala jak z nějakého dílu Robinsona. Nikde nic, jen útesy. Úžasné, ale bohužel i poznamenané turismem v podobě nějakých odpadků na odlehlých částech pláže. Každopádně děti si vyhrály se skořápkami z kokosů, kamínkami, mušlemi a užily si to. V dálce jsme zahlédli i velrybu a lodě, které pořádají výlety na jejich pozorování (takže lze i odtud). Po poledni jsme se přesunuli na vedlejší pláž Madame, u které se nachází vstup do malé jeskyně, vykoupali se a vrátili se zpět (už po klidnějším moři) do hotelu. Výlet moc krásný, dá se koupit i s jídlem, kdy vám přímo na ohni grilují čerstvou rybu, vaří rýži v kotlíku atd. Po počátečních rozpacích musím říct, že to stojí opravdu za to.

CENY:
$ Praní prádla v hotelu 500 RD za rodinu (cca 40 kusů oblečení)
$ Výlet na pláže 3000 RD za všechny (usmlouvaná cena z 3500) - bez jídla

Severní pobřeží
Cabarete - 27 vodopádů - Kakaová planáž Hacienda Cufa

Den 8. a 9. Cabarete

Tento přejezd byl jedním z nejnáročnějších a zabral nejvíc času. Bylo super, že jsme ráno vstali a vcelku rychle se sbalili, nasnídali a vypadli. Vypadlo to, jak kdyby týpek, který jel do Sámana čekal jen na nás (bylo asi 9:30), než se vydá na cestu, na které nabírá další lidi. Byli jsme moc rádi, protože autobusy ze Sámana do Cabatere jezdí jen v 8, 11 a 14 hodin. Pokud bychom nestihli ten v jedenáct, dojeli bychom do Cabarete kolem šesté, a to jsme nechtěli.

Všechno klaplo jak mělo a na místě jsme byli asi 40 minut před odjezdem. Nástupiště bylo v ulici přímo naproti přístavišti.

Ani nevím, jestli jsem si dělala nějaké iluze o tomto dálkovém autobusu, ale zpětně si uvědomuji, že mě zas tak moc nepřekvapila velikost dvojsedaček. Když to teď ale píšu, můžu říct, že kdybych to věděla předem, zaplatím asi radši za 4 místa, protože i asijský pár by měl problém jet čtyři hodiny pohodlně, a my měli ještě děti na klíně :-D. Co víc, ten autobus byl opravdu narvaný a ještě mezi ty dvojsedačky přidávali sedátka pro další lidi. Na dlouhou cestu mazec, ale co tě nezabije… :-)

Měli jsme štěstí (a nebo to bylo tím vzduchem), že kluci fakt skoro celou cestu prospali. My jsme občas zavřeli oči, ale táhlo se to tak, že jsme při pohledu na čas nevěřili, že utekla jen minuta a ne hodina.

Když jsme vystoupili, opravdu se nám ulevilo. Zahodili jsme bágly na Kite beach a bylo nám vcelku jedno, že nám neodpovídá majitel apartmánu, který jsme den předtím rezerovali pře AirBnb. Potřebovali jsme vypnout. A tak jsme děti nechali prohánět se na pláži, kde se to hemžilo kajtsurferama, div že jim nezpřetrhaly lana :-)

Zanedlouho přišel Míra, že apartmán našel, s majitelem mluvil, ale rezervovaný pokoj není úplně ten, který měl být, ale má jen dvě queen postele... no, je to malý, ale co. Cena byla víc než dobrá a měli jsme k dispozici i jejich obývák, kuchyň, mega terasu, takže se dalo spát i na gauči. Prostě jsme to vzali.

Američan Jeff a jeho německý kámoš byli super hostitelé a kluky vzali večer i do baru. My matky se obětovaly dětem (jak jinak:)

V této oblasti jsme neměli nic extra v plánu, protože Cabarete je místo, kam lidé jezdí opravdu cíleně na kajtsurfy, takže jsme si druhý den vyrazili na procházku do vyhlášené "kavárny-vaflerie" Vagamundo, kam všichni chodí na snídaně, a zažili během poledne asi pět přeháněk. A tak to trvalo do pozdního odpoledne, takže i kdybychom chtěli surfovat, moc by to nešlo. Hehe.

CENY:
$ Guagua - Las galeras - Sámana - 125 RD na osobu
$ Autobus Sámana-Cabarete - 350 RD na osobu ,50 batoh, pokud ho nenarvete pod sedačku
$ Hranolky -90 RD jedna porce
$ Las Galeras - hlavní jídlo cca 250 RD a výše směrem ke Kite Beach
$ Nocleh v Cabarete - 82,16€ (za všechny na dvě noci)
$ Taxi po městě stojí 50RD přes den a 100RD v noci

Den 10.  27 Vodopádů & Kakaová plantáž Hacienda Cufa

Vstali jsme opět včas a čekala nás těžká improvizace. Míra měl načteného průvodce a ptal se kde šlo, a tak, věděl, že kolem "hotelu" má jet Guagua směrem do Puerto Plata.

Sotva jsme vylezli k silnici, jeden minibus přijížděl. Mávli jsme, naházeli batohy kam se dalo a už jsme se vezli. Pro jistotu jsme se zeptali místní cestující, kolik to stojí a udělali jsme dobře, protože při placení trošku spekulovali.

V Puerto Plata jsme ušli snad jen dvacet metrů a za pár minut jsme odjížděli směr Směr Imber a dál k 27 vodopádům. Je třeba říct řidiči, že vystupujete u vodopádů, protože vstup není v žádné vesnici, ale u silnice. Tak jsme udělali i my a v plné polní jsme vyskočili u cesty, která vedla asi ještě 500m k hlavnímu vstupu. Vše to tam vypadalo jak před rekonstrukcí. Z 27 vodopádů bylo zavodněných jen 12, protože bylo sucho. 

Původní plán byl připravit se všichni na skákání, a jakmile kluci sjedou, vyběhneme to my holky a oni pohlídají děti. Ale cesta k samotným vodopádům byla ještě sakra dlouhá, a tak jsme v podstatě jen čekaly my na ně a hrály si s dětmi ve vodě u posledního vodopádu.

Kdybychom věděly, že tam není žádné zázemí, zůstaly bychom u hlavního vchodu, kde byla alespoň restaurace. Nemuseli bychom tak zaplatit skoro celé vstupné, úschovnu batohů a půjčení bot do vody - nesmí být žabky. Dost nám tam chyběla nějaká mapa areálu, která by napovídala, jak to tam funguje, no a vůbec celkový dojem byl takový neutrální.

Samotné vodopády byly podle kluků pěkné, ale že by to byla nějaká pecka, to ne. Možná, že kdyby fungovaly všechny (a my to neznali v trošku jiném měřítku z Mexika), bylo by to o dost lepší. Každopádně je to "atrakce", kterou je fajn zažít, protože tyhle vodopády mají přírodní klouzačky, a to úplně všude není. Ale přes půl Dominikány bych se za nimi určitě nehnala.

Když se vracíme, zjišťujeme, že restaurace už nevaří (byla v rekonstrukci), a tak jsme se vydali zpět k cestě, abychom počkali na autobus. Po cestě nás potkala "turistická policie". To je na Dominikáně opravdu super věc - je to člověk který vám se vším poradí, pomůže a nechce za to nic. Vcelku dost to eliminuje příživníky, kteří se na vás nabalí, aby z vás vytáhli peníze za to, že vás někam dovedli, aniž byste to úplně chtěli, jako třeba na Jamajce. Tady jsme se s nimi opravdu nesetkali.

Chvíli to trvalo, ale nakonec autobus do Imbert přece jen kolem jel a za deset minut jsme byli na místě. Tam jsme koupili nějaké plínky v malém krámku (prodávají je většinou i na kusy, což je super, když nechcete tahat celý balík) a taxíkem se nechali dovézt do asi 12 km vzdálené Haciendy Cufa, kde už na nás čekali majitelé. A to vám byl tedy ráj na zemi.

Dva postarší sourozenci pocházející z 20 dětí nás přivítali, a i když jsme měli v ceně noclehu jen večeři a snídani, připravili nám i drobné pohoštění při příjezdu, protože jsme se přiznali, že jsme nic moc nejedli. Úžasná vůně čokolády, kterou nám naservírovali v různých podobách se linula všude a děti byly samozřejmě nadšené, protože kakaové lusky znaly jen z obrázků.

Ten den jsme stihli ještě prohlídku celé plantáže, která se rozléhá kolem domů, kde bydlí (respektive jen Cirilio, protože Sara je převážně v Santo Domingo, kde je velká část její rodiny). Když nám 66 letý Cirilio vlezl na strom pro čerstvé mandarinky, jen jsme zírali. Úžasně čilý pán byl úplně skvělý k nám i dětem a pověděl nám všechno kolem klíčení, pěstování, problémů se škůdci, nedostatku vody, životě v Haciendě se slepicemi a pávem, atd. atd. Mezitím stihl ukázal dětem, jak se bavili jako malé děti ježděním na listu z palmy. Byly nadšené. Ze všeho. I z umývání v lavoru! Místo ideální na letní prázdniny, hehe.,

Prohlídku zakončila Sara nanesením pleťové masky z čokolády a jílu, a pak už nás čekala večeře. Všechno přesně tak, jak to Dominikánci jí.

Večer jsme se po vynikajícím domácím čaji ala "co zahrada dala" uložili ve velmi skromných pokojích s moskytiérami a užívali si klidu. I přesto, že cesta sem byla trošku komplikovanější, stála za to a zopakovali bychom ji stokrát znovu.

CENY:
$Guagua do Puerto Plata
- 500 RD (za všechny s batohy)
$ Z Puerto plata k 27 vodopádům - 50 RD na osobu
$ 27 vodopádů - vstup ke 12 vodopádům - 550 RD (500 pokud jdete do parku i když neskáčete)
$ Úschovna zavazadel u vodopádů 400 RD (pro velké batohy)
$ Půjčení bot do vody 100 RD
$ Guagua od vodopadů do města Imber 25 RD na osobu
$ Taxi z Imber l haciendě Cufa 200 RD (sdílený, pokud bychom jeli sami, bylo by to za 300)
$ Nocleh na plantáži s prohlídkou a polopenzí 4900 RD (pro obě rodiny)

Santo Domingo

Den 11. Přejezd do Santo Domingo

Ráno jsme se nasnídali, a po trošku zmatenější domluvě nasedli do taxíku (respektive k domluvenému pánovi), který nás po chvíli smlouvání dovezl až do Santiaga de los Caballeros, odkud nám jel autobus do Santo Domingo.

Konečně normální pohodlný autobus, který měl jen jednu chybu, a to klimatizaci zapnutou snad na 15 stupňů. Naštěstí jsme to znali z Mexika, a tak jsme měli děti připravené. Až po cestě hledal Míra hotel, kde bychom se mohli ubytovat, protože v Haciendě nebylo žádné připojení.

Původně jsme chtěli dojít v Santo Domingu na informace, ale nebylo to třeba, protože našel super apartmán (Aparthotel Genova) v centru, kam jsme se vešli za skvělou cenu všichni, a tak na nádraží bereme taxík a jedeme přímo tam. To jsme ještě neměli nainstalovaný Uber. Jinak bychom využili ten. Je rychlejší a má dané ceny, které jsou lepší i než ty usmlouvané.

Odpoledne jsme vyšli už jen na procházku a večeři a plánovali další den.

CENY:
$ Taxi z Hacienda Cufa do Santiaga- 1300RD (za obě rodiny)
$ Autobus do Santo Domingo - 1200RD (za obě rodiny)
$ Taxík z nádraží do hotelu 200RD (všichni)
$ Hotel Aparthotel Genova- 2240RD (za všechny)

Den 12. Santo Domingo - Tres Ojos a centrum, přejezd do Bayahibe - Dominicus

Ráno jsme vstali opět brzy, protože jsem toho chtěli do "checkoutu" ve 13 hodin vcelku dost, hlavně tedy návštěvu podzemních jezer Los Trech Ojos a projít historické centurm.

Objednat si taxi přes Uber byla skvělá volba, protože jsme nemuseli na nic čekat a už chvíli po deváté jsme byli u vchodu do téměř prázdného areálu. Sem se opravdu vyplatí jet hned ráno, než začnou přijíždět autobusy narvané turisty z oblasti Punta Cana.

Tři jezírka si můžete prohlédnout jak je libo, kde čtvrtému vás převeze převozník na dřevěném voru za poplatek. Zdržíte se tam tak maximálně hodinu a můžete jet dál.

Protože jsme neměli tolik času, projeli jsme kolem majáku postaveného na počest Kryštofa Kolomba bez zastavení a mířili si to rovnou do historického centra. Prošli se kolem jeho paláce, kolem hradeb v centru a díky doprovodu místní turistické policie se naobědvali v podniku podstatně levnějším, než těch v centru (stačilo se zeptat). Všechno jsme to přesně stihli do jedné hodiny, pobrali batohy v pokoji a opět díky Uberu byli právě včas u nástupiště autobusu Sichoem mířícího do La Romany, kde jsme měli přestup do Bayahibe.

Autobus do La Romany byl pohodlný a klimatizovaný, z La Romany do Bayahibe klasický mikrobus - guagua. Zastávka v La Romaně do další stanice byla jen přes silnici v místě, kde jsme vystupovali.

Když jsme se vezli mikrobusem do Bayahibe, zapomněli jsme se zeptat, jestli nejde až na Dominicus, kde jsme měli hotel. Mysleli jsme, že budeme muset přestupovat. Chyba. Každopádně jsme si dali alespoň oběd, nakoupili nějaké jídlo na další den a pokračovali dalším spojem.

Zakotvit v Dominicus nebylo úplně strategické, ale nějak jsme dopředu neměli čas přemýšlet nad tím v kolik a odkud odjíždí lodě na ostrov Saona a vzali jsme to, co pro nás bylo cenově nejvýhodnější. Apartmán v Cabaña Elke s dvěma ložnicemi, kde jsme se vyspali na jedné posteli king size a jedné queen size s tím, že nám ochotně do menší ložnice přidali matraci na zem.

Kdybychom v Dominicus zůstali dvě noci, asi by to nebyl takový problém být v tomto místě, ale takhle jsme hráli druhý den o čas, protože lodě na ostrov Saona jezdí přímo z Bayahibe a my opět museli nechat zavazadla v hotelu a ten den se ještě dopravit do Bávara.

CENY:
$ Vstup Los tres ojos - 200 RDna osobu, 25 RD převoz ke 4. jezeru na osobu
$ Uber po městě - 416 RD (za vsechny)
$ Autobus do La Romana 190RD/os.
$ Autobus do Bayahibe 70RD/os.
$ Autobus do Dominicus 25 RD/os.
$ Hotel Cabaña Elke 76 
 

Jihovýchodní pobřeží

Den 13. Výlet na Isla Saona a přejezd do Bávara

Ráno si šel Míra zaběhat, a tak stihl omrknout přístav, z kterého odjíždí lodě na ostrov Saona. Přiběhl úplně rozčarovaný z toho, jak tam kotví v několika řadách za sebou jako na parkovišti.

My mezitím balili věci, chystali snídani a svačiny na cestu, abychom co nejdříve vypadli a stihli domluvit nějaký výlet na místě. Ochotný majitel hotelu nám slíbil, že pokud bude potřebovat náš apartmán dřív, než se vrátíme, batohy nám přesune na recepci, takže jsme si nemuseli dělat starosti s nějakým případným zdržením.

Původní plán byl nějaký kratší výlet, abychom stihli vyzvednout batohy, vrátit se do Bayahibe, vzít nějaký spoj do La Romany a stihnout dojet do Bávara v rozumnou dobu. Ale výlety na tento ostrov jsou prostě vždycky celodenní, pokud si nevezmete soukromou loď (třeba i se soukromým potápěním, což lze už od cca 80 dolarů na osobu), takže jsme spřádali plány, jak to všechno stihnout.

Naštěstí se se všemi dá domluvit, a tak jsem prostě zaplatili výlet s obědem i šnorchlováním, a zatímco jsme se plavili na parádním katamaránu a hostesky nám rozlívaly rum s colou nebo pivo, Míra se vyptával. A tak už po cestě tam bylo jasné, že cestou zpět klukům zastaví na pláži Dominicus ještě před šnorchlováním, oni vyzvednout batohy a dojedou do Bayahibe, kde se potkáme. To nám dodalo klidu, že se po příjezdu nebudeme zdržovat, a tak jsme si celý výlet vcelku parádně užili.

Ostrov Saona je jedním z těch ostrovů, kde si pořídíte dokonalé fotky na nádherných plážích s nádherně bílým pískem. Je to malý ráj na zemi, navíc vcelku neposkvrněný turisty, protože jakákoliv výstavba hotelů je zde zakázána a žije tu jen pár místních obyvatel.

Tento výlet byl prostě jedním z nejlepších na lodi, a asi svoji roli sehrál ten rum, hudba a zábava od pořadatelů po celou dobu výletu. Po cestě zpět, kdy už jsme si to pelášili na "speed boat" jsme ještě zastavili na mělčině uprostřed moře, kde proběhl nějaký ten taneček a další runda (prostě zábava spíš pro bezdětnéJ), a pak už začínala hra o čas. Už si úplně nevybavuji kolik bylo hodin, ale myslím, že asi kolem půl páté vystupovali kluci na pláži Dominicus a my jely s dětma dál. Ještě jsme zkoušeli zjistit, jestli nějaký turistický autobus s lidmi z resortů v Bávaru nemá volná místa a nevzal by nás, ale bez úspěchu.

Zatímco někteří z lodi ještě šnorchlovali, my sledovaly hodinky. Když jsme kolem páté vystoupily, stihly jsme s dětmi dojít jen na záchod a kluci se objevili. Všechno mělo perfektní timing. Ještě jsme se zkusili zeptat u pár řidičů zájezdových autobusů, ale bez úspěchu, a tak jsme popošli pár kroků k zastávce, nasedli na přistavený mikrobus a dá se říct, že během deseti minut jsme se vezli směr La Romana. Tam jsme stihli odjezd autobusu Bávaro Express v šest hodin a po únavném objíždění a zastavování u kdejakého hotelu jsme se ocitli kolem půl deváté v resortu, kde jsme si mohli po náročném přejíždění v posledních dnech oddechnout.

Až poslední den pobytu jsme z průvodce zjistili jaké jsme měli štěstí, že jsme stihli autobus v šest. Byl to ten den poslední spoj.

CENY:
$ Guagua do Bayahibe 25RD/os.
$ Výlet na ostrov Saona s obědem a alko/nealko nápoji po celou dobu - 3000 RD za 2 dospělé osoby (děti neplatily)

Den 14.-18. Bávaro all inclusive resort 

Na posledních pět nocí jsme si koupili za velmi výhodnou cenu all inclusive pobyt v hotelu Vista Sol Punta Cana, protože přece jen s dětmi to nebyl úplně med a chtěli jsem to zakončit nějakou větší pohodou, kdy bychom si srovnali bolavá záda od všeho toho nošení:-) Musíme říct, že to byl velmi příjemný areál plný stromů, zeleně, s nějakými těmi mělkými bazény pro děti (ovšem bez jakýchkoliv klouzaček) a velkým výběrem jídla i možností rezervací v ala carte restauracích. Co bylo na tomto resortu ale nejlepší byli animátoři u pláže, kteří nás dokázali vtáhnout do her a hodně nám zpříjemnili to obžerství posledních dní :-D 

Na poslední den jsme si objednali přes recepci taxík na letiště, kde jsme dokoupili nějaké ty rumy a kávu domů, protože jsme měli let bez přestupů.

A tady náš příběh končí a upřímně musím říct, že jak jsem to tak skvělé nečekala, tak bych se tam klidně znovu vrátila.  

CENY:
$ 750€ za celý pobyt all inclusive pro jednu rodinu
$ Taxi z hotelu na letiště 30 USD

Celé tři týdny na tomto krásném ostrově stály jednu rodinu maximálně 95 000 Kč včetně letenky.