8.DÍL Kdo je připraven, není zaskočen aneb nákupy pro miminko

10.05.2016

Konečně se "dovalím" na řadu u volného prodeje v lékárně a vytahuji superdlouhý seznam věcí, který mi po žadonění poslala bráchova žena, která má už všechny tyhle "radosti" za sebou (nemám ráda oslovení švagrová, připadám si pak stará). Samozřejmě jsem si na internetové drbárně ověřovala co a jak, abych si vybrala to nejlepší od každého druhu, a tak jdu sebejistě i pro poporodní kalhotky a vložky.

Kromě odsávačky na mléko, kterou si tam můžu v případě potřeby půjčit a vyzkoušet, a teploměru, který si chci ještě promyslet, jsem sehnala snad všechno. Beru tašku a s jistou úlevou, že teď už můžu klidně rodit, se valím směr domov. Koukám do seznamu, co mi ještě chybí. "Tohle koupím v drogerce, tohle v nějakém eshopu," mumlám si pro sebe, když míjím DM. "Jéé Déemko, vždyť tam mám Baby bonus knížku," zastavím prudce, až mě málem srazí paní jdoucí za mnou. Zaplouvám tam a jsem nadšená, že stihnu v jeden den pokoupit všechno, co potřebuji, a budu mít klid (já vím, já vím, psychopat, no... všechno hned teď). 

"Ten prášek na praní jsem si možná mohla odpustit. Už jen kousek, už jen kousek," uklidňuji se asi sto metrů před domovem, když už skoro necítím ruce. Každé kilo navíc je cítit víc a víc, a tak funím jak Husákův Albatros už po třech schodech. A to jsem si myslela, že mě (trénovanou!) tyhle věci nepotkají. Haha.

"Čo blbneš?" vletí Míra do chodby, když krkolomně otvírám dveře. "Prečo si mi nenapisala, šiel by som ti naproti?!" "Já už jsem neměla čím psát," mnu si ruce otlačené od tašek. "Když já to chtěla mít všechno připravený," skládám vedle prášku na praní i balík plen, dvojbalení vlhčených ubrousků, dětské mýdlo... "Ty robíš, ako by si mala rodiť zajtra," směje se a já si mu dovoluji se vší vážností připomenout, že už mi zbývá jen sedm týdnů! 

V noci se budím bolestí. "Zatracený kyčle," supím, když se otáčím na druhý bok. "Na zádech se to nedá, na břiše nemůžu, na boku mě bolí kyčle. Do schodů funím, ohnout se pořádně nemůžu," přidám do výčtu další omezení tohoto období ještě předtím, než se pokusím znovu usnout. "A musím na záchod," završím noční bdění výletem do úplného vědomí. Sotva vyšlápnu z postele, ozve se kotník, který jsem si čtvrt roku před otěhotněním zlomila. "Paráda, ještě se mi začnou odvápňovat kosti." A Míra si v klidu spinká. Grrr! 

Ráno otvírám pixličku "Mama" vitamínů, které mi nadělila maminka před půl rokem. "Myslím, že je čas, začít vás brát pravidelně, teď už mi z vás snad to děťátko 'nenabobtná'," usměju se na nafialovělou tobolku při vzpomínce na obavy v prvním trimestru a zapiju ji maliníkovým čajem. Už ho začínám po malých dávkách popíjet na uvolňování porodních cest. Čeká mě poslední týden v práci. "Co budu pak dělat?" začínám mít při té představě osypky, a tak nelením a zvedám telefon. "Brácha, nechcete přijet?" Zkouším hned zaplnit čas, kterého se mi v dalším měsíci rýsuje nadbytek. Netrvá to dlouho a mám zpět zprávu, že dojedou na dvě noci i s malou Theou. 

"Thei, pojď za mnou," beru neteř do náruče. "Tak, teď sedíš na svém bratranci," směju se na ni a najednou mi to nepřijde vůbec divný, jak jsem si dřív myslela. Míra je opět na služebce, a tak nechávám spát tříčlennou rodinku u nás v ložnici a sama si lehám na rozkládací sedačku. Ano, dobrovolně podstupuji utrpení v podobě dřevěných lamel tlačících na kyčle přes tenkou matraci, ale když už máme v ložnici i postýlku, byla by blbost nechat je spát jinde. 

V jednu v noci mě budí pláč. "Áááá, je to tady, trénink," usmívám se a snažím se usnout, jenže v průběhu následujících hodin se nic nemění. "Nemáš teploměr a paralenové čípky pro děti?" ptá se Marťa, doufající, že v krabici plné věcí pro miminko něco bude. "Teploměr jsem ještě nekoupila," chytám se za hlavu. "Ale paralen by tu měl být." Jenže ať hledám, jak hledám, nikde není. "Já jsem ho asi zapomněla koupit." Jediná věc z celého seznamu, kterou teď potřebujeme a já ji nemám. Skoro bych brečela, protože Thea opravdu hicuje. Je půl šesté ráno. Přemýšlím, co dělat. "Můžeme sednout do auta a jet do nemocnice, kde má lékárna pohotovost," přemýšlím nahlas. "Nebo mě ještě napadá...," beru telefon a píšu SMS Martině, která bydlí za rohem. "Jejímu Marečkovi jsou dva měsíce, tak by mohla paralen mít. A třeba bude vzhůru na kojení." Jsem šťastná, když během deseti minut pípne odpověď. Nazouvám boty a běžím v pyžamu za ní. "To je jak naschvál," povzdechnu si když přebírám, co potřebuji. "Ještě, že jste tak blízko," cítím velkou vděčnost. "Jo, na to se připrav, to je tak vždycky."

Chudák Theuška musí přetrpět ještě teploměr do konečníku. Trvá to snad deset sekund, než něco změří. V tu chvíli mám jasno v tom, že já koupím bezkontaktní. Ten pláč mi trhá srdce (a co pak teprve s vlastním miminkem!)... 

Kdo je připraven, není zaskočen. Tak hlavně, že jsem to šla všechno nakoupit.

Výpis článků ze sekce blog:

Zajímá vás víc?

"Zdá se, že jste na užívání facebooku mladá, ověřte svoji identitu..." tak začíná noční můra všech, kdo mají na Facebooku "celý svůj život". A tohle je obvykle start velkého restartu...

Nedávno jsem udělala takové rychlovideo (níže), kde si vážu malé miminko na záda. Není úplně reprezentativní, protože jsem prostě odskočila od plotny, abych pomohla kamarádce videonávodem, ale nakonec mě o něj prosilo víc maminek, tak ho uvádím i sem, kde ho všichni snadno dohledají :-)

Drahá Erin, má milovaná dcero,
je to ještě živě v mé hlavě, kdy mi kamarádka koukla do dlaně a řekla, že budu mít tři děti a třetí bude holčička. Věděla jsi moc dobře, kdy je tvůj správný čas. Nechala jsi do našeho života přijít nejprve své dva bratry, abych se něco naučila. Ne to, jak být (snad) dobrou mámou,...

Ještě než jsem otěhotněla, zjistila jsem si dost věcí o tom, jak funguje systém v Německu, kde momentálně pobýváme. Pokud člověk plánuje rodit v porodním domě, nebo doma, musí jednat hodně rychle, aby si zajistil místo, jinak může mít prostě smůlu. A když říkám rychle, tak mluvím o týdnu, kdy se na počůraném papírku objeví dvě čárky.

Dlouho jsem nenapsala žádný blog, protože život s klukama doma je prostě jeden kolotoč. Ale poslední dobou hodně přemýšlím nad tím, jak se podělit o naši zkušenost s psychogenní zácpou a jejím vývojem, protože jestli se mohlo v mém posledním blogu zdát, že tenhle problém jsme vyřešili, tak ne. A byla by možná škoda se nepodělit o to, co by...

Kdysi jsem na Malé Antily koukala jako na místo, kam snad ani žádné letadlo nelétá, a ještě to není tak dávno, co jsem měla pocit, že jsme karibskou kapitolu uzavřeli a chtěli začít konečně poznávat východní stranu světa. Jenže to na mě nesměla vykouknout narozeninová akce společnosti LEVEL, která říkala, že na ten malý ostrov, který je navíc...

Když už se konečně rozhodnete vyjet na Jamajku s dětmi, je třeba zapomenout na všechny předsudky. My vyjeli v září, v době, kdy je běžně hurikánová sezóna. Bohužel klima na naší planetě se mění a v dnešní době musí člověk počítat se vším i mimo takovou sezónu, takže my se soustředili spíš na pozitivní myšlení, že to v tuto...